Atjaunošanas datums
16.08.2024
Tirdzniecības centrā “Galerija Centrs” tiks atklāta “100 latviešu burti” izstāde
Tirdzniecības centrā Galerija Centrs pirmdien, 19.augustā, pulksten 18.30 tiks atklāta mākslinieku grupas “Butterman” kūrēta izstāde, kas balstīta uz grafikas dizaineres Alises Miļuhinas aizvadītā gada nogalē izdoto grāmatu “100 latviešu burti”, kas apkopo Latvijas tipogrāfijas interesantākos un nozīmīgākos atradumus.
Burti ir viens no svarīgākajiem ikdienā izmantojamajiem komunikācijas rīkiem. Aiz katra burta stāv gadsimtiem ilgs stāsts – kur un kā tas izveidojies? Katram burtam parasti ir sava simbolika, kas attēlo lietu būtību vai to fundamentālo dabu, kā tas redzams grieķu etimoloģijā (piemēram, A alfa simbolizē sākumu). Pirmkārt, burti ir nenovērtējami dati vēsturiskajai valodniecībai, kurai tie sniedz informāciju par valodu vēsturi un sociālvēsturiskiem un sociāllingvistiskiem pētījumiem. Otrs pētījumu virziens burtus uzskata par dokumentiem un materiāliem priekšmetiem. Pētījumu rezultāti šajā jomā ir palīdzējuši atjaunot oficiālās attiecības un informācijas apmaiņu iepriekšējās kultūrās un izgaismot sociālo mijiedarbību. Trešā, tradicionālākā pētniecības joma attiecas uz burtiem kā formu, kas gadsimtu gaitā ir radījusi daudzus dažādus žanrus – gan praktiskus, gan literārus.
Izstāde balstīta autores grāmatas 100 LATVIEŠU BURTI vajadzībām savāktajiem materiāliem no 1890. – 1970. gadam. Kops 19. gadsimta beigām Latvija ir pārdzīvojusi vairākus vēsturiskus triecienus, kas tieši ietekmējuši latviešu valodu un, protams, arī burtu izskatu. Tipogrāfija mainījās kopā ar Latvijas sabiedrību un politisko situāciju, tā sekoja līdzi kultūras un tehnoloģiju jaunumiem. Arī ortogrāfijas reforma 20. gadsimta sākumā stipri ietekmēja burtu dizaina jomu.
Visi burti kādreiz bijuši Latvijas iedzīvotāju ikdienas daļa. Laikraksti, pastmarkas, bērnu grāmatas, pārtikas produktu iepakojumi, nauda – lietas, kas bija mūsu priekšteču pastkastēs, virtuvēs, kabatās un grāmatu plauktos.
Veidojot šo kolekciju, viens no autores mērķiem bija sameklēt burtu paraugus, kas tapuši pateicoties kāda mākslinieka vīzijai un individuālam piegājienam. Daudzi no šiem burtiem tika izveidoti konkrētam mērķim un eksistē tikai vienā eksemplārā.
Izstādei ir vairākas daļas – tiks apskatīts, kur pazudis Ŗ, reklāmas plakātu un iepakojumu siena, anekdotes kā neatņemama latviešu ikdienas sastāvdaļa, īpaša uzmanība tiks veltīta ābecēm un bērnu literatūrai, periodikai, būs iespējams aplūkot retu grāmatu un to vāku kolekciju.
Izstādes laikā darbosies grāmatu apmaiņas punkts.
Izstādes kuratores – mākslinieku grupa Butterman.